Çenedeki Siyah Noktalar Nasıl Giderilir?

Siyah noktalar yüzün her bölgesinde ortaya çıkabilen ve kozmetik olarak can sıkıcı bir problemdir. Siyah noktaları doğal olmayan yöntemlerle temizlediğinizde geçici olarak ortadan kaybolabilirler. Ancak daha sonra çok daha fazlası ortaya çıkar ve canınız daha çok sıkılmaya başlar. Bu durumda yapmanız gereken tek şey, siyah noktaları doğal yöntemlerle temizlemeyi denemektir. Bu yazımızda çenede çıkan siyah noktaları temizlemek için bazı etkili doğal yöntemlere yer verdik.

çenedeki siyah noktalar için doğal çözümler

Çenedeki Siyah Noktalardan Kurtulma Yöntemleri

1. Ölü Cilt Hücrelerini Temizleyin

Gözenekleri tıkayan ölü deri hücrelerini düzenli olarak temizleyin. Bunu yapmak için yumuşak fırça kullanın. Bu işlemi çok sık yapmamaya çalışın.

2. Cildinize Buhar Uygulayın

Siyah noktaları çıkarmaya başlamadan önce cildinizi hazırlayın. Bir kaseye ılık su koyun ve yüzünüzü kasenin üzerine getirin. Kafanızı bir havluyla örtün. Bu işlem gözenekleri açarak siyah noktaların daha kolay temizlenmesini sağlayacaktır. Daha etkili olması için suya birkaç damlar çay ağacı yağı ekleyebilirsiniz.

3. Siyah Noktayı Tırnaklarınızla Sıkmaktan Kaçının

Bu, durumu daha da ağırlaştırır. Bunun yerine, siyah nokta temizleyici veya siyah nokta çıkarma aracı kullanın.

4. Siyah Nokta Bantlarını Deneyin

Piyasada çok kaliteli siyah nokta bandı mevcuttur. Çenenizi tahriş etmemek için bunlardan herhangi birini kullanabilirsiniz.

5. Siyah Noktaları Deniz Tuzu ile Temizleyin

Deniz tuzu, tıkalı gözenekleri açan mükemmel bir antibakteriyeldir. Deniz tuzunu birkaç damla limon suyu ve bir miktar su ile karıştırın. Daha sonra karışımla çenenize masaj yapın. Tüm kir ve ölü cilt hücrelerinin temizlendiğine şahit olacaksınız.

6. C Vitamini Açısından Zengin Gıdalar Tüketin

C Vitamini cildinizi koruyan ve besleyen ve sivilceleri, lekeleri ve siyah noktaları önleyen bir antioksidandır. Zararlı serbest radikallerle savaşır ve bakteri üremesini engeller. Kırmızı dolmalık biber, papaya, çilek ve koyu yapraklı sebzeler gibi C vitamini açısından zengin yiyecekleri tüketin.

7. Portakal Kabuğu Uygulayın

Portakal kabuklarını kurutun ve toz haline getirin. Biraz su kullanarak macun yapın ve çenenize uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayın. Bu işlem, fazla yağ üretimini ve kir birikmesini önler.

8. Etkilenen Bölgeyi Fazla Ovalamaktan Kaçının

Fazla ovalamak cildinizi tahriş eder. Ayrıca, daha fazla yağ üretimini tetikler ve siyah noktaları daha da kötüleştirir.

9. Aloe Vera’nın Gücünü Kullanın

Aloe vera jeli siyah nokta için çok güçlü bir ilaçtır. Jeli doğrudan çenenize uygulayın ve 10 dakika bekletin. Daha sonra ılık su ile yıkayın.

10. Siyah Nokta Bantlarını Süt ve Bal ile Kullanın

Süt ve bal, siyah nokta tedavisi için harika bir kombinasyon oluşturur. Çiğ balı bir miktar çiğ sütle karıştırın ve bir macun yapın. Mikrodalga fırında birkaç saniye bekletin ve soğumaya bırakın. Bu karışıma bir pamuk şeridi batırın ve çenenize uygulayın. 20 dakika sonra bir seferde çekip çıkarın.

11. Siyah Noktalar İçin Kil Maskesi Deneyin

Kil maskesi, kiri cildinizden temizleme konusunda son derece faydalıdır. Kili suyla karıştırın ve bir macun elde edin. Siyah noktalara uygulayın ve kuruduktan sonra yıkayın.

12. Bal ve Tarçın Maskesi

Mutfağınızda bulunan bu malzemeler birlikte kullanıldığında siyah noktalar için mükemmel çözümlerdir. Bir çay kaşığı tarçını bir yemek kaşığı bal ile karıştırın. İnce bir pamuk şeridini karışıma daldırın ve çenenize yerleştirin. 20 dakika bekleyin ve bir hamlede çekin.

Paylaş herkes duysun: