Eklem Ağrıları İçin Zencefil Yağı Nasıl Yapılır?

Eklem ağrıları söz konusu olduğunda, bu can sıkıcı ağrılarla mücadele için en iyi çözümlerden biri mutfağınızda duruyor olabilir. Esansiyel yağlar, uçucu yağlar ya da öz yağlar olarak bilinen bitkisel yağlar kullanılarak yüzyıllardır uygulanan aromaterapi, doktorunuzun reçete edeceği kimyasal ilaçları kullanmadan önce başvurabileceğiniz güvenli, etkili ve bilim-destekli bir çözümdür. Eklem ağrılarını hafifletmek için birçok esansiyel yağ seçeneği olsa da, zencefil yağı iltihap giderici özellikleri sayesinde diz ağrısı, kronik bel ağrısı, artrit ve daha fazlasını hafifletmeye yardımcı olduğu kanıtlanan en iyi seçenlerden biridir.

eklem ağrıları için bitkisel çözüm

Zencefil Yağı Nasıl Yapılır?

Evde sağlık çözümleri için güçlü yağları mağazalardan satın alabileceğiniz gibi kendiniz de yapabilirsiniz. Üstelik evde aromaterapi yağı yapmak düşündüğünüz kadar karmaşık da değildir.

Malzemeler:

  • Bir bardak dolusu taze zencefil
  • Bir buçuk bardak zeytinyağı

Hazırlanışı:

  1. Zencefili kabuğuyla birlikte sudan geçirin ve 2-3 saat kurumaya bırakın.
  2. Kuruduktan sonra bir rende ile rendeleyin ve ısıya dayanıklı bir kaseye koyun.
  3. Zeytinyağını kaseye ekleyin ve karışımı iki saat süreyle 65 dereceye ayarlanmış fırında tutun.
  4. Süre dolduğunda kaseyi fırından çıkarın ve küçük zencefil parçalarını ayırmak için yağı bir tülbent yardımıyla süzün.
  5. Zencefil parçalarından ayırdığınız yağı, bir huni kullanarak temiz bir şişeye aktarın.
  6. Zencefil yağını 6 ay boyunca serin bir yerde saklayabilirsiniz.

Zencefil Yağı Nasıl Kullanılır?

Zencefil yağının kullanımı, yapımı kadar basittir. Ağrı olan sorunlu bölgeye hafifçe masaj yaparak uygulamak yeterlidir.

Cleveland Kliniği, esansiyel yağların etkisini ve faydalarını şu şekilde açıklıyor;

Esansiyel bir yağı cildinize sürdüğünüzde, cildiniz onu emer. Emme sonucu yağ kan akışına karışır ve 30 dakika içinde ağrının hafiflediğini hissedebilirsiniz. Zencefil yağının ağrı kesici etkisi saatlerce sürebilir.

İlginizi Çekebilir:

Paylaş herkes duysun: