Evde Doğal Gıda Boyası Nasıl Yapılır?

Doğal gıda boyası nasıl yapılır? Cevap çok kolay. Kırmızı, yeşil, sarı ve mavi tonlarda, yapay bir renklendirme ya da koruyucu içermeyen ve yüksek fiyat etiketi olmayan gıda boyası yapmanın yolu meyve ve sebzelerden geçiyor.

Doğal gıda boyasının nasıl yapıldığını bilmek, tam anlamıyla yıllardır yapmak istediğim bir şeydi. Sayısız farklı yöntemleri denedikten sonra, istediğimiz ve aradığımız ev yapımı gıda boyası tarifine sahip oldum. Yapay renkler yok. Koruyucu yok. Ve yüksek fiyat etiketi yok. Sadece sebze, meyve ve suya ihtiyacınız var. Hazır gıda boyası ile karşılaştırıldığında, doğal gıda boyasının inanılmaz derecede canlı ve neredeyse neon tonlar yerine güzel pastel renkler yaratacağını belirtmek istiyorum.

evde-gida-boyasi-nasil-yapilir

Doğal Gıda Boyası Yapımı

MALZEMELER

Pembe gıda boyası için:

 • 1/4 bardak (62 gram) süzülmüş konserve pancar
 • 1 çay kaşığı pancar suyu

Sarı gıda boyası için:

 • 1/4 bardak su
 • 1/2 çay kaşığı zerdeçal

Mor gıda boyası için:

 • 1/4 bardak (35 gram) taze veya dondurulmuş yaban mersini (dondurulmuş kullanacaksanız çözdürün ve süzün)
 • 2 çay kaşığı su

Yeşil gıda boyası için:

 • 1 bardak (30 gram) taze veya dondurulmuş ıspanak (dondurulmuş kullanacaksanız çözdürün ve süzün)
 • 3 yemek kaşığı su, gerekirse daha fazla ekleyebilirsiniz.

YAPILIŞI

Aşağıdan renginizi seçin ve talimatları takip edin.

Pembe

 1. Yüksek hızlı bir karıştırıcıda veya mutfak robotunda, pancarları ve pancar suyunu pürüzsüz hale gelene kadar karıştırın. Dilerseniz daha sonra süzün.
 2. Buzdolabında 2 hafta kadar hava geçirmez bir kapta saklayın.

Sarı

 1. Küçük bir tencerede su ve zerdeçalı 3 ila 5 dakika kaynatın. Tamamen soğumaya bırakın.
 2. Buzdolabında 2 hafta kadar hava geçirmez bir kapta saklayın. Zerdeçal leke yapabileceğinden, sarıya dönüşmesi sorun olmayacak bir kap kullanın.

Mor

 1. Yüksek hızlı bir karıştırıcıda veya mutfak robotunda, yaban mersini ve suyu pürüzsüz hale gelene kadar karıştırın.  İnce gözlü bir elek kullanarak, kabukları süzün.
 2. Buzdolabında 2 hafta kadar hava geçirmez bir kapta saklayın.

Yeşil

 1. Taze ıspanak kullanıyorsanız, küçük bir tencerede ıspanakları 5 dakika kadar suda kaynatın. Kaynatma suyunu ayırmak için süzün. Dondurulmuş ıspanak kullanıyorsanız, sonraki adıma geçin.
 2. Ispanak ve suyu yüksek hızlı bir karıştırıcıda veya mutfak robotunda, tamamen pürüzsüz hale gelene kadar karıştırın. Karışım öbek öbek olursa veya inatla karışmazsa, gerektiği kadar su ekleyin (bir seferde 1 yemek kaşığı). Dilerseniz süzün ve soğumaya bırakın.
 3. Buzdolabında 2 hafta kadar hava geçirmez bir kapta saklayın.
Paylaş herkes duysun: