Evde İdrar Yolları Enfeksiyonu Tedavisi İçin 10 Doğal Yol

İdrar yolları enfeksiyonu, kadınların %50’den fazlasını yaşamları süresince en az bir kez etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Bu enfeksiyonlar çok acı verici ve rahatsız edici olabilir. Tedavi için piyasada birçok seçenek var ancak bunların çoğu kimyasal ve sentetik ilaçlar içeriyor. Bu ilaçları kullanmak istemeyenler ise idrar yolları enfeksiyonunun evde tedavisi için bitkisel çözümler içeren doğal tedavi yollarına yöneliyor.

(İdrar yolları enfeksiyonu olup olmadığınızdan emin değil misiniz? İşaretler, belirtiler ve nedenleri hakkında bilgi edinmek için tıklayın.)

idrar yolları iltihabı ne iyi gelirİdrar Yolları Enfeksiyonu Doğal Tedavi Yolları

İdrar yolu enfeksiyonunun iyileşmesine yardımcı olacak birçok doğal tedavi vardır. Bazıları hızlı ve basitken, diğerleri daha uzun süreli olabilir.

1. Kızılcık Suyu

Kızılcık suyu, idrar yolu enfeksiyonunun hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olabilir. Bu bir şehir efsanesi değil, gerçekten işe yarıyor. Kızılcık, koli basili gibi bakterilerin mesane duvarlarına yapışmasını engelleyen bir madde içerir. Bakteriler yapışması engellendiğinde enfeksiyonlar daha kolay iyileşebilir. Doğrudan saf meyve suyu şeklinde tüketebilirsiniz.

2. Uva-ursi Bitkisi

Uva-ursi, mesane enfeksiyonları için kullanılabilir. Enfeksiyonla mücadeleye yardımcı olan tanen ve mesanede antiseptik olarak hareket eden arbutin içerir. Böbrek hastalığı olan veya hamile kadınlar tarafından alınmamalıdır.

3. Mısır Püskülü

Mısır püskülü, hafif mesane enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olur. Bir idrar söktürücüdür ve vücuttaki toksinleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

4. Hatmi Kökü

Hatmi kökü, idrar torbasının içinde sümüksü bir kaplama oluşturan bir yatıştırıcıdır. Belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilir.

5. Atkuyruğu Otu

Atkuyruğu otu da idrar yolu enfeksiyonu belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Vücudun hasara karşı korunmasına yardımcı olabilecek idrar üretimini ve flavinoidleri artırmaya yardımcı olan idrar söktürücüler içerir.

6. Altınmühür Bitkisi

Altınmühür ve ekinezya, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olarak enfeksiyonlar iyileştirme yeteneğini arttırır. Altınmühür hamile veya emziren kadınlar tarafından kullanılmamalıdır.

7. Karbonat

Karbonat, idrarın pH’ını arttırmaya ve bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Bir çay kaşığı karbonat ile 350 ml suyu karıştırarak içebilirsiniz. Karışımı tatlandırmak için portakal suyu tozu katabilirsiniz.

8. İyi Bakteriler

Probiyotikler ve iyi bakteriler açısından zengin olan yoğurt, kefir ve lahana turşusu gibi gıdalar tüketebilirsiniz. Ayrıca probiyotikleri kapsül veya tablet olarak da alabilirsiniz.

9. Uzak Durulması Gerekenler

Alkol, baharatlı yiyecekler, gazlı içecekler, kafein ve nikotin gibi tahriş edici madde alımını sınırlayın. Sigara içmek dolaşımı azaltabilir ve enfeksiyonların direncinin artmasına neden olabilir.

10. Bol Su İçin

Su, idrar yolu enfeksiyonları için belki de en önemli tedavi şeklidir. Besinlerin çözünmesine ve taşınmasına, bakterilerin temizlenmesine ve vücudu nemlendirmeye yardımcı olur. Özellikle sıcak havalarda bol su içtiğinizden emin olun.

Paylaş herkes duysun: