Evde Küp Şeker Nasıl Yapılır?

Evde küp şeker bulundurmak çoğu zaman gereksiz olsa da, bazen herhangi bir amaç için ihtiyacınız olabilir. Bu durumda markete gidip toz şekere göre biraz daha pahalı satılan hazır küp şeker almak yerine, evde küp şeker yapımı tarifimizi uygulayarak kendi küp şekerinizi kendiniz yapabilirsiniz. Merak etmeyin aşağıdaki tarifi adım adım uyguladığınızda takdirde küp şeker yapmanın ne kadar kolay olduğunu siz de göreceksiniz. İşte ev yapımı küp şeker tarifimiz!

Evde küp şeker yapımı

Evde Küp Şeker Yapımı

Malzemeler:

  • Toz şeker
  • Su
  • Renklendirici gıda boyası (isteğe bağlı)
  • Tatlandırıcı (isteğe bağlı)

Yapımı:

Adım 1: Şekeri Islatın

Toz şekeri bir kaseye dökün ve nemli olana kadar su ekleyin. Ufalanan bir kıvam oluşturmanız gerekiyor. Çok sulu olduysa, daha fazla şeker ekleyin.

Adım 2: Şekeri Renklendirin (İsteğe bağlı)

Küp şekerinizin canlı renklere sahip olmasını istiyorsanız, bir damla gıda boyası ekleyebilir ve karıştırabilirsiniz.

Adım 3: Şekere Lezzet Ekleyin (İsteğe bağlı)

Küp şekerinize bazı özel lezzetler eklemek isterseniz vanilya özü, gül suyu veya limon suyu uygun alternatifler olacaktır.

Adım 4: Şekere Şekil Verin

Tarifimiz küp şeker nasıl yapılır olabilir, ancak siz şekere istediğiniz şekli verebilirsiniz. Şeker karışımını bir kalıba yerleştirmek için bir kaşık kullanın. Küçük bir buz küpü kalıbını kullanabilir veya şekerleme kalıbı ile eğlenceli şekiller elde edebilirsiniz. Kalıbın üstüne dökülen fazla şekeri bir kazıyıcı veya fırça ile temizleyin.

Elinizde bir kalıp yoksa, karışımı yaklaşık yarım santim kalınlığında olacak şekilde bir tabak üzerine serebilir ve bir bıçakla baklava keser gibi keserek şekil verebilirsiniz.

Adım 5: Şekeri Kurutun

Şeker küplerini kalıptan çıkarmadan önce tamamen kurutun. Şekerin kıvamı, nem seviyesi ve kalıpların boyutu kuruma süresini etkileyebilir. Bu nedenle şekeri gece boyunca oda sıcaklığında bırakmanızı öneririz.

Ev Yapımı Küp Şeker Nasıl Saklanır?

Hemen kullanmadığınız ev yapımı küp şekeri iki yıla kadar oda sıcaklığında hava geçirmez bir kapta saklayabilirsiniz.

Paylaş herkes duysun: