Evde Saf Su Yapmak İçin 4 Yöntem

Temiz suya erişim, insanlar, hayvanlar ve bitkiler için hayati önem taşır. Su, hastalıklara ve sağlık sorunlarına neden olabilecek patojenler, kimyasallar veya diğer yabancı maddelerle kirlenmiş olabilir. Kendinizi temiz suya erişiminiz olmayan bir yerde bulursanız veya evde güvenli bir su kaynağınız yoksa, tortuları ve kirletici maddeleri temizlemek için suyu arıtmanın birçok farklı yolu vardır. Öğrenmek için okumaya devam edin.

Evde Saf Su Elde Etmek İçin 4 Yöntem

İster içme amacıyla ister başka bir amaçla saf suya ihtiyacınız olsun, aşağıdaki yöntemleri uygulayarak suyu saf hale getirebilirsiniz.

1. Suyu süzün

Çakıl taşları, böcekler, bitki maddeleri veya kir gibi büyük parçacıklarla kirlenmiş su için, kirletici maddeleri süzebilirsiniz.

Tülbent ya da ince gözlü bir süzgeci bir kasenin üzerine yerleştirin ve partikülleri çıkarmak için suyu süzgeçten geçirin. Suyun bu şekilde süzülmesinin sadece patojenler, ağır metaller veya diğer kirletici maddeleri değil, büyük partikülleri çıkaracağını unutmayın.

2. Su arıtma ve dezenfeksiyon tabletleri kullanın

Su arıtma tabletleri ya klor dioksit ya da iyottan yapılır ve sudaki bakteri ve virüsleri öldürür. Bu tabletleri kullanmak için bir sürahi veya kavanozu suyla doldurun ve suyu arıtmak için yeterli tablet ekleyin. Genel olarak 1 tablet 1 litre suyu arındırabilir. Bu tabletler genellikle 30 dakika ila 4 saat arasında suyu arıtır. Arıtma tabletleri, protozoa veya kimyasallarla kirlenmiş suyu arıtmaz. İyotlu tabletler genellikle hamile kadınlar veya kabuklu deniz ürünleri alerjisi olan kişiler için uygun değildir.

3. Su arıtma cihazı kullanın

Su arıtma cihazları tortuları, patojenleri, metalleri ve diğer kirleticileri sudan filtrelemenin en kolay ve etkili yoludur. Bu cihazlar, tehlikeli kirleticileri filtrelemek için özel olarak tasarlanmış kömür, karbon, seramik, kum ve kumaş gibi özel malzemeler içerir. Kullanabileceğiniz birçok farklı su arıtma cihazı türü vardır:

  • Evinize gelen tüm suyu filtreleyen su arıtma cihazları
  • Yalnızca istenilen musluktan gelen suyu filtreleyen su arıtma cihazları
  • Suyu elle doldurarak filtreleyen su arıtma cihazları
  • Su şişelerine veya damacanalara takılabilen su arıtma cihazları
  • Küçük miktarlarda sudan bakterileri, virüsleri ve diğer kirleticileri öldüren el tipi UV su arıtma cihazları

4. Suyu kaynatın

Kaynatma, sudaki bakterileri, virüsleri ve parazitleri öldürmek için harika bir yoldur. Bir tencereyi suyla doldurun ve ortak-yüksek ısıda veya ateşte ısıtın. Su kaynamaya başladıktan sonra yaklaşık 10 dakika daha kaynatın. Suyu içmeden ya da kullanmadan önce soğumaya bırakın.

Su arıtma işlemi genellikle üç ila beş dakika sonra gerçekleşir, ancak özellikle daha yüksek kotlarda, suyu daha uzun süre kaynatmanız gerekir.

İlginizi çekebilir: 

Paylaş herkes duysun: