Evde Slime Nasıl Yapılır?

Ev yapımı slime, evde bulunan malzemelerden kolayca yapılan oyun hamurunun yapışkan varyasyonudur. Evde slime yapmak, çocukları meşgul etmek için kolay ve eğlenceli bir bilim deneyidir. Temel tekniğinizi geliştirdikten sonra, çocuklarınızla birlikte uygulayabileceğiniz fikirlerin sınırı yoktur.

Çocuklarınızın önümüzdeki doğum günü partisine bir etkinlik olarak ekleyebilirsiniz. Pastel veya parlak tonlarda düz renkler yapabilir, ışıltı efekti için parıltı yapabilir veya tek boynuzlu at, gökkuşağı veya diğer çok tonlu varyasyonlar için renkleri karıştırabilirsiniz.

Ev Yapımı Slime Tarifi

Bu tarif ile macuna yakın kıvamda esnek bir slime topu elde edebilirsiniz. Eliniz temiz kaldığı için, küçük çocuklar için iyi bir seçimdir.

Bir slime topu için gerekli malzemeler:

  • 100ml PVA beyaz tutkal
  • 1/2 yemek kaşığı sodyum bikarbonat
  • Jel gıda boyası
  • 1 çay kaşığı kontakt lens temizleme solüsyonu
  • Sim (isteğe bağlı)

Hazırlanışı:

  1. Yapıştırıcıyı bir karıştırma kabına sıkın (mümkünse 100 ml’lik bir şişe bulun, böylece ölçüyü tam olarak tutturabilirsiniz). Sodyum bikarbonatı ekleyin ve iyice karıştırın.
  2. Seçtiğiniz jel gıda boyasından bir veya iki damla ekleyin. Daha az gıda boyası, daha pastel bir renk elde etmenizi sağlar. Ne kadar çok eklerseniz, o kadar parlak olur. Malzemeler birbirine işleyene kadar iyice karıştırın.
  3. Kontakt lens solüsyonunu ekleyin ve karıştırın. Slime, bir top haline gelmeden önce sünmeye başlayacaktır.slime-yapimi
  4. Kıvama geldikten sonra dışarı çıkarın ve ellerinizle yoğurun. İlk başka yapışkan olacak ancak 30 saniye sonra pürüzsüz ve esnek bir slime topuna sahip olacaksınız. İstiyorsanız sim ekleyin ve elinizle yoğurun. Hava almayacak bir kapta saklayın.slime-topu

Slime’ın dokusu kullanılan tutkal, kontakt lens solüsyonu ve / veya gıda boyası rengine bağlı olarak değişebilir.

Slime’ı nasıl daha macunumsu hale getiririm?

1 çay kaşığı kontakt lens solüsyonundan daha fazlasını eklemeyi deneyin. Damla damla eklerken karıştırın ve sonra yoğurun.

Slime’ı nasıl daha yumuşak hale getiririm?

Bir miktar tıraş köpüğü eklemeyi deneyin.

Daha fazla slime istiyorum

Tarifteki malzemelerin miktarını iki veya üç katına çıkartabilirsiniz.

Slime’ın çok yapışkan olmasını nasıl engellerim?

Bir damla daha kontakt lens solüsyonu eklemeyi deneyin.

Slime’ım bir araya gelmiyor

Kontakt lens solüsyonu tuzlu ise slime yapımından kullanmamalısınız. Tuz içermeyen bir solüsyon deneyin.

Paylaş herkes duysun: