Evde Yoga Nasıl Yapılır?

Evde yoga yapmak, yoğun tempolu ve stresli bir hayat yaşayan herkesin rahatlamak için uygulamayı düşündüğü bir etkinliktir. Ancak evde yoga yapmanın zor olabileceği düşüncesiyle sürekli ertelenir. Peki, evde yoga yapmak gerçekten zor mu? Kısa cevap hayır.

Yoga yapmaya başlamak için öncelikle yoganın ne olduğunu ve yoga hakkındaki bazı gerçekleri bilmemiz gerekiyor.

Yoga Nedir?

Yoga, tarihsel kökenleri eski Hint felsefesine dayanan bir zihin ve beden uygulamasıdır. Yoganın çeşitli stilleri fiziksel duruşlar, nefes teknikleri, meditasyon ve gevşeme tekniklerini içerir.

Yoga, akıl ve bedenin daha iyi bir şekilde kontrol edilmesini ve esenliği arttırmak için asanalara (yoga pozları) dayalı bir fiziksel egzersiz biçimi olarak popüler hale gelmiştir.

yoga asanaları

Yoga Hakkında Bazı Gerçekler

İşte yoga ile ilgili bazı önemli noktalar.

  • Yoga” kelimesi, “bağlanmak veya bir araya gelmek” anlamına gelen Sanskritçe kökenli yuj kelimesinden türetilmiştir. Bazı insanlara göre bu, akıl ve beden birliği anlamına geliyor.
  • 2008 yılında Yoga Journal dergisinde yayınlanan bir pazar araştırması, ABD’de yaklaşık 16 milyon kişinin yoga yaptığını ve yoga ekipmanlarına yılda 5,7 milyar dolar harcadığını rapor etmiştir.
  • Hatha yoga, Batı kültüründe en sık uygulanan yoga türüdür. Ha “güneş”, tha ise “ay” anlamına gelir.
  • Yoga’nın sekiz dalı vardır: Yama, Niyama, Asana, Pranayama, Pratyhara, Dharana, Dhyana, Samadhi.
  • Yoga’nın bel ağrısını azaltmak, stres yönetimi, denge ve esneklik artışına yardımcı olmak gibi birçok potansiyel faydası vardır.
  • Yoga dersleri alan gebe kadınların daha sonraki hamilelik ve doğumda sorun yaşama ihtimalinin daha düşük olduğunu gösteren bazı kanıtlar vardır.

evde-yoga-nasil-yapilir

Evde Yoga Yapmak İçin Nelere İhtiyacım Var?

Evde yoga yapmanın en iyi yanı, başlamak için fazla bir şeye ihtiyacınız olmamasıdır:

  • Evde sessiz ve kalabalık olmayan bir alan seçin ya da oluşturun ve temel yoga malzemeleri olan mat, kayış, battaniye, yastık vb. malzemeleri yerleştirin. Alanın büyük olması gerekmiyor ancak sessiz, temiz ve geniş olmalı.yoga odası dekorasyonu
  • Gerçekçi hedefler koyun ve küçük zaman aralıklarıyla (10-15 dakika) başlayın.
  • Temel yoga hareketleri ile başlayın ve yeteneklerinizi geliştirdikçe uygulamalarınızı geliştirin.

Hangi Yoga Hareketleri ile Başlamalıyım?

Bazı yoga stilleri belirli hareketler dizisini takip eder. Ancak birçok yoga eğitmeni, özellikle evde yoga yaparken daha açık uçlu bir yaklaşım önerir.

Yorgunsanız, daha dinlendirici bir yoga dizisi yapmak isteyebilirsiniz. Enerjik hissediyorsanız daha akıcı, hızlı tempolu veya sıkı bir yoga dizisi tatmin edici olabilir ve bu enerjiyi yönlendirmenize yardımcı olabilir. Birçok kişi sabahları enerji verici yoga dizisi, akşamları ise dinlendirici bir yoga dizisi yapmayı tercih eder.

dinlendirici yoga pozları
Dinlendirici bir yoga pozu

İlk hareketlerinizi kendi başınıza uygularken, bir oyunculuk ve kabul tutumu geliştirmeye çalışın. Uygulamanız sırasında var olmak fiziksel hislerin, duyguların ve düşüncelerin şu anda yükseldiğinin farkında olmanızı sağlamak anlamına geliyor. Yaratıcı ve doğal olun. Uygulamanıza kendi kendinizi yargılama ve rekabet duygusu yerine, merak duygusuyla yaklaşırsanız, yoga yapmaya daha kolay motive olduğunuzu göreceksiniz.

Güneş selamlama hareketleri, yoga yapmak için zaman açısından etkili bir yoldur. Çünkü vücutta farklı bölümleri içeren pozlar oluştururlar. Güneş selamlama hareketleri genellikle Savaşçı 1, 2 ve 3 gibi ayakta duruşlar,  öne eğilmeler, bükülmeler ve dinlendirici pozlarla sona eren ısınma pozlarıdır.

Kendinizi geliştirdikçe kol dengeleri, ters duruşlar ve arkaya eğilmeler gibi daha zorlu orta ileri yoga pozlarına geçmek isteyebilirsiniz.

Evde Düzenli Olarak Yoga Yapmak İçin Nasıl Motivasyon Sağlarım?

Evde yoga yapmak için gerekli hazırlıkları tamamladıysanız, artık yoga matınızı açıp yapmaya başlamalısınız.

Size verebileceğim en iyi tavsiye, yoga uygulamanızı sabah rutininizin içine dahil etmektir. Her zamankinden 15 dakika erken yatarak, yoga için sabahları 15 dakika vakit yaratabilirsiniz. İkinci tavsiyem ise haftalık takviminize uymanız olacaktır.

Evde yoga yapmaya devam etmek için motive kalmanın gerçek anahtarı, kendinizi dinlemek ve merak ve yaratıcılık duygularınız ile neye ihtiyacınız olduğunu keşfetmektir.

Evde yoga yapmaya devam etmenin bir diğer önemli yolu da, bir aile üyesi veya arkadaş ile uygulamaktır.

Paylaş herkes duysun: