Evde Yüz Peelingi Nasıl Yapılır?

Peeling, İngilizce bir kelime olup Türkçede “soyma” anlamına geliyor. Bu nedenle yüz peelingi, yüzdeki ölü cilt hücrelerini soyarak alttaki sağlıklı cilt hücrelerini ortaya çıkarma işlemini ifade etmektedir. Peeling uygulaması cilt bakımı sektöründe kimyasal ürünlerle yapılmaktadır ve bu yüzden “kimyasal peeling” olarak ifade edilir. Aslında buradaki kimyasal ifadesi tamamen laboratuvarda geliştirilen ürünler anlamına gelmiyor. Birçok doğal üründe de kimyasal maddeler bulunuyor. Bu nedenle dermatologlar kimyasal yüz peelingi uygulaması için doğal ürünleri öneriyor. Biz de bu yazımızda cilt bakımına önem veren kişiler için doğal ürünlerle evde yüz peelingi nasıl yapılır sorusunu cevaplamaya çalıştık.

Kimyasal Peeling Nedir?

Kimyasal peeling uygulamasının birkaç çeşidi vardır. Çoğunlukla yüze uygulanırlar ve birkaç gün içinde yüzdeki cilt soyulmaya başlar. Çoğu zaman akne izleri veya yanıklar gibi sorunlu cilt için kullanılır. Zamanla, daha az sorunlu olan yeni cilt ortaya çıkmaya başlar.

Glikolik asit (meyve bazlı) peelingi gibi hafif ve trikloroasetik asit (çok güçlü bir sirke gibi) veya fenol gibi daha güçlü peeling çeşitleri vardır. Fenol peeling cildin rengini açar ve genellikle aşırı durumlarda kullanılır.

Çoğu güzellik salonu veya spa, peeling uygulamalarında glikolik asidi sade meyve suyundan çok daha güçlü bir formda kullanır. Bazen de aynı sonuçları vereceği için glikolik asit yerine kuru buz kullanılır.

Neden Evde Kimyasal Peeling Yapmalısınız?

Evde yapılan doğal kimyasal peeling, malzemeleri kontrol etmenize ve piyasada satılan peeling ürünlerinde bulunan toksik maddelerden kaçınmanıza yardımcı olur.

Özellikle yüzdeki şiddetli akne izleri gibi cilt sorunları, insanın kendine olan güvenini yitirmesine ve toplum içine çıkma konusunda endişe yaşamasına neden olabilir. Böyle durumlarda kimyasal peeling uygulamasının çok faydası olabilir.

Evde yüz peelingi yapımı için maske tarifi

Evde Yüz Peelingi Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki tarif ile ister hafif bir peeling ya da daha güçlü asitlerle daha serin bir peeling yapabilirsiniz. Peeling uygulamasının varyasyonlarını tariften sonraki bölümde bulabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 küçük salatalık, çekirdekli ve püre haline getirilmiş (yaklaşık 1 bardak)
 • 1 paket veya 1 yemek kaşığı katkısız jelatin
 • Birkaç damla doğal sıvı et yumuşatıcı ve 1/4 çay kaşığı toz et yumuşatıcı
 • Bir çubuk tarçın (çok fazla olması cildi tahriş edebilir)
 • Gerekirse su

Hazırlanışı ve Uygulama

 1. Salatalığı orta boy bir kaseye koyun ve üstüne jelatini serpin. Jelatin çözülmeye başlamazsa biraz su ilave edin.
 2. Et yumuşatıcı ve tarçını salatalık karışımının üzerine serpin ve birleştirmek için iyice karıştırın. Jelatin çözülür ve hamur haline gelir.
 3. Elde edilen peeling karışımını gözlerden kaçınarak yüzünüze sürün ve 15-20 dakika kurumaya bırakın.
 4. Tamamen kuruduktan sonra, çene hattından başlayarak yüzünüzden yavaşça soyun. Yüzünüzde kalan kalıntıları durulayın ve isterseniz nemlendirici uygulayın.

Not: Bu yüz peelingi ayda bir kez yapılabilir. Ancak cildi tahriş edebileceğinden daha sık yapılması önerilmez.

Yüz Peelingi Varyasyonları

Salatalık yüz peelingi için en hafif malzemedir. Daha etkili yüz peelingi için aşağıdaki malzemeleri de kullanabilirsiniz.

 • Papaya ve ananas, her ikisi et yumuşatmada kullanılan papain ve bromelain içerir. Bu yüzde tarifteki et yumuşatıcı yerine bu meyvelerin püresini kullanabilirsiniz.
 • Bal kabağı yüksek miktarda meyve asidine sahiptir. Bal kabağını buharda yumuşattıktan sonra peeling uygulamasında kullanabilirsiniz.
 • Avokado asit bakımından çok zengindir ve nemlendirici etkisi vardır.
 • Domates bir başka etkili alternatiftir. Taze domatesin püresini ya da suyunu peeling uygulamasında kullanabilirsiniz.
 • Şeker de peeling için kullanılabilen bir malzemedir. Şeker kamışı yüksek miktarda asit içerir ve etkili bir kimyasal peeling yapar. Tercih ettiğiniz meyvenin püresi ya da suyuyla aynı miktarda şeker kullanabilirsiniz.
 • Aspirin, özellikle akne sorunu olan ciltler için etkilidir. Karışımı bir veya iki tablet aspirin ekleyin. Aspirinde bulunan salisilik asit, siyah noktaların çözülmesini sağlayan en etkili maddelerden biridir.
Paylaş herkes duysun: