Topuk Çatlakları Nasıl Tedavi Edilir? (6 Doğal Çözüm)

Topuk çatlakları için evde çözüm yolları mı arıyorsunuz? Doğru yere geldiniz! Ayak hastalıkları uzmanları onlara “fissür” diyor ve genellikle ayakların sürekli doğrudan açık havaya maruz kalması nedeniyle oluşuyorlar. Yani sandalet, terlik ve hatta açık topuklu ayakkabı giymeyi seven biriyseniz, topuk çatlakları ile mücadele etmeye adaysınız demektir. Topuk çatlakları nedenleri arasında vitamin eksikliği, tiroid sorunları, fazla kilolu olma veya sadece yaşlanma gibi diğer sağlık sorunları da yer almaktadır. Bunlardan birinin probleminizin kaynağı olabileceğini düşünüyorsanız, sağlık uzmanınızla konuşmalısınız.

Topuk çatlakları genellikle bazı erken belirtiler gösterir. Bunlar arasında kaşıntı, soyulma ve dökülme yer alır. Bunlardan herhangi birini yaşıyorsanız, aşağıda topuk çatlağı tedavisi için paylaştığımız etkili doğal çözümlerden birini kullanmak için iyi bir zaman olabilir.

Topuk çatlaklarına ne iyi gelir

Topuk Çatlakları İçin Evde Tedavi Yolları

1. Tuzlu Su

Bunu yapmak için bir leğen kullanabilirsiniz. Leğene ayaklarınızı ayak bileklerine kadar kaplayacak kadar su koyun. İsterseniz bir çorba kaşığı tuz veya epsom tuzu ekleyin. Etkiyi arttırmak için yaklaşık 20 damla uçucu yağ ekleyebilirsiniz. İltihap varsa, antiseptik ve antifunfal özelliklerinden dolayı çay ağacı yağı önerilir. Alternatif olarak limon suyu veya elma sirkesi kullanabilirsiniz. Bu ürünlerdeki asit içeriği kuru ve ölü cildin soyulmasına yardımcı olur. Ayaklarınızı 20-30 dakika boyunca suyun içinde tutun.

2. Hindistan Cevizi Yağı

Topuk çatlaklarının üzerine bir kaşık hindistan cevizi yağını masaj yaparak uygulayın ve çorap giyerek uyuyun. Sabahları, topuklarınız daha yumuşak olacaktır. Topuk çatlakları iyileşene kadar uygulamayı her gece tekrarlayın. Hindistan cevizi yağı doğal bir dezenfektandır ve enfeksiyona yol açabilecek mikropları öldürmeye yardımcı olur.

3. Bal

3.5 litre ılık suya bir bardak bal ekleyin. Karışımı her iki ayağın sığacağı kadar geniş bir kovaya veya leğene dökün. Ayaklarınızı kabın içinde 15 veya 20 dakika bekletin. Balın doğal antibakteriyel özellikleri vardır ve birçok cilt sorununu iyileştirmeye yardımcı olur.

4. Ponza Taşı

Ayaklarınızı ılık suya batırın ve ölü deri hücrelerini yok etmek için doğal bir pomza taşı kullanın. Daha sonra ayaklarınızı nemlendirmek için susam yağı veya jojoba yağı gibi hafif bir yağ sürün.

5. Avokado Yağı

Avokado yağı kesikler, sıyrıklar ve çatlak ciltler için mükemmeldir. Mikropları öldürmeye ve cildi iyileştirmeye ve nemlendirmeye yardımcı olur. Yatmadan önce topuklarınıza bir çay kaşığı avokado yağı sürün ve çorap giyin. Topuk çatlakları iyileşene kadar her gece tekrarlayın.

6. Muz ve Hindistan Cevizi Maskesi

Bir muz ve 2-3 yemek kaşığı hindistan cevizi yağını birlikte ezin. Topuk çatlakları üzerine uygulayın ve 20-30 dakika bekletin. Ayaklarınızı sıcak suyla sabun kullanmadan yıkayın ve kurulayın. Muz ve hindistan cevizi yağı, hücre yenilenmesini teşvik etmeye ve cildi nemlendirmeye yardımcı olan doğal enzimlerle doldurulur.

Paylaş herkes duysun: