Zeytinyağlı Duş Jeli Evde Nasıl Yapılır?

İş yerinde ya da okulda geçen yorucu bir günün ardından sıcak su ve duş jeli ile yapılan bir banyodan daha rahatlatıcı olabilir mi? Tabii ki, sabun kullanabilirsiniz ancak bir duş jelinin ürettiği koku ve zengin köpük daha iyi ve daha çekici bir seçenek gibi görünüyor. Ancak bu rahatlama için piyasada satılan ve kimyasallarla dolu duş jellerini tercih etmek zorunda değilsiniz. Çok fazla zaman harcamadan, doğal malzemelerle de evde duş jeli yapabilirsiniz. Bu makalede zeytinyağlı duş jeli evde nasıl yapılır sorusuna ayrıntılı şekilde cevap verdik.

Ev Yapımı Duş Jeli Yapmak İçin Neden Zeytinyağı Kullanmalı?

Zeytinyağı mükemmel bir doğal nemlendiricidir ve cildi çok iyi besleyebilir. İçerdiği vitaminler ve antioksidanlar, cildinizi hasara karşı korur ve cildin yaşlanmasını yavaşlatır. Ev yapımı zeytinyağlı duş jeli piyasada satılan duş jelleri gibi kokmayabilir ancak zeytinyağının sağladığı faydalar inkar edilemez. Evde duş jeli yapmak için zeytinyağı kullandığınızda, içine herhangi bir kimyasal veya alerjiye neden olan maddelerin karışması olasılığı yoktur. Ayrıca zeytinyağlı doğal duş jelini evde yapmak için fazla masrafa girmenize de gerek yok.

Evde zeytinyağlı doğal duş jeli nasıl yapılır

Zeytinyağlı Duş Jeli Nasıl Yapılır?

MALZEMELER

1. Bal

Bal cilde mükemmel faydaları ile bilinir ve cildinizi nemlendirir. Ayrıca cilt enfeksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olan antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu konuda maksimum fayda için organik bal kullanabilirsiniz.

2. Zeytinyağı

Cildinize beslenmek için organik sızma zeytinyağı kullanmalısınız.

3. Sıvı Kastilya Sabunu

Kastilya sabunu ev yapımı duş jeline temizlik etkisi katmak için gereklidir.

4. Uçucu Yağlar

Seçebileceğiniz çok fazla uçucu yağ var. Antibakteriyel etki için biberiye veya nane yağı, sakinleştirici etki için lavanta yağı kullanabilirsiniz. Genel olarak, uçucu yağ eklemek duş jeline hoş bir aroma verir. Ancak uçucu yağları kullanırken 10 damlayı geçmemeye dikkat edin.

YAPILIŞI

  1. Zeytinyağı ve seçtiğiniz uçucu yağı bir cam kasede karıştırın.
  2. Bal ve kastilya sabununu karışıma ekleyin ve iyice karıştırın.
  3. Karışımı bir cam kavanoza aktarın ve kapağını kapatın.
  4. Sıcak olmayan ve güneş ışığına maruz kalmayacağı bir yerde muhafaza edin.

KULLANIMI

  1. Islak bir duş lifi veya süngerine az miktarda alın ve vücudunuzun üzerinde köpürtme işlemi yapın.
  2. Duş jeli uygun şartlarda muhafaza ettiğinizde uzun süre dayanır. Ancak farklı uçucu yağları kullanmak istiyorsanız, küçük miktarda yapmanız uygun olacaktır.
Paylaş herkes duysun: